6 лютого — День безпечного Інтернету
Тема. Небезпечний Інтернет.
Мета: дослідити негативні сторони
Інтернету; розвивати логіку, кмітливість; сприяти обізнаності учнів
про небезпеки, які існують в Інтернеті; виховувати інформаційну культуру
учнів.
Обладнання: стікери, маркери або ручки, надписи
зі словами Інтернет-термінів, музичний супровід.
ХІД ЗАХОДУ
1.ВСТУПНЕ СЛОВО
6 лютого 2018 року у світі відзначається
День безпечного Інтернету під гаслом «Створюй, спілкуйся та поважай: кращий Інтернет починається з тобою».
Ми живемо в епоху інформаційних
технологій, які увійшли у життя кожного з нас. Ніхто не заперечуватиме, що
тепер Інтернет відіграє важливу роль у житті людей. Просто вражає, скільки часу
у нас забирає Інтернет.
Розвиток сучасної глобальної мережі
Інтернет дав поштовх у розвитку різного виду страхів для дітей та їхніх
батьків.
На даний час Інтернет переповнений відео
– та фотоматеріалами сумнівного характеру. Ні для кого не секрет, що там
безкоштовно можна знайти інформацію будь-якого змісту, навіть інструкцію з
виготовлення вибухівки.
Сумна статистика криміналістів свідчить,
що зростання агресивної поведінки молоді безпосередньо пов’язана із систематичним
переглядом сайтів в мережі Інтернет, які демонструють злочинні, агресивні дії
(про вбивства, побиття та знущання над людьми).
Серед молоді стало дуже популярним таке
заняття, як знімати на мобільний телефон побиття та знущання, які відбуваються
в школі, у дворі, та викладати їх в Інтернеті.
Якщо в реальному житті підліткові важко
знайти однодумців щодо якогось «незручного» питання, то в мережі охочих обговорити
будь-які незручності можна знайти швидко і багато.
Користуючись послугами Інтернету не
забувайте і про заходи безпеки у спілкуванні з людиною, яку ви не бачите. Адже
віртуальні шахраї дуже гарні психологи: представляючись одним з ваших давніх
знайомих, вони дізнаються від вас конфіденційну інформацію, як, наприклад,
коли у вас вдома нікого немає, з ким ви проживаєте, ваш майновий стан і т. д.
Сучасний ефір телебачення на жаль, також
переповнений фільмами з насиллям, мультфільмами з монстрами та усілякими
жахами, які переглядаючись усіма членами родини хоч якось обговорюються,
засуджуються, то блукання Інтернетом відбуваються усамітнено і таємничо, без
будь-якого стороннього втручання. Тут підліток сам формує свої уподобання щодо
будь-яких проявів людської поведінки. А потім ми бідкаємося, звідки ж
з’являються збоченці, дітовбивці, маніяки та інші соціальне небезпечні
особистості нашого суспільства.
Ще однією популярною небезпекою є
розповсюджування файлів у мережі Facebook. Нажаль, часто користувачі спочатку
запускають файл, а вже потім розуміють, що зробили помилку.
Це, ще далеко, не весь список небезпек, тому сьогоднішнє наше заняття ми присвятимо
темі «Безпечний Інтернет».
2.ВИСТУПИ УЧНІВ
Учень 1. Клавіатурний шпигун – програма, що відстежує введення
користувачем паролів і пін-кодів.
Учень 2. Хробаки – окремий вид шкідливих програм,
головною задачею яких є розмноження серед комп’ютерів в мережі.
Учень 3. Адваре – рекламні модулі. Ці програми,
мабуть найменш небезпечні з усіх шкідливих програм, але через дуже широку
розповсюдженість і просто величезну зухвалість їх авторів в останній час вони
стали досить неприємними.
Учень 4. Дропери –це програми, які встановлюють
троянські програми на комп’ютери користувачів.
Учень 5. Руткіт – це спеціальний вид троянських
програм, головна мета якого – максимально глибоко інсталюватись у систему, щоб
його було якомога важче знайти і видалити.
Учень 6. Кібер-булінг. Одна із форм переслідування дітей та
підлітків за допомогою інформаційних технологій.
Учень 7. Кібер-грумінг – входження у довіру до дитини з
метою використання її у сексуальних цілях.
Учень 8. Спам –це масова розсилка реклами або іншого
виду повідомлень особам, які не висловлювали бажання їх отримувати. Метою
розповсюдження підроблених повідомлень є отримання від споживачів таких
особистих відомостей: власного імені та імені користувача; номера телефону й
адреси; пароля або PIN-коду; номера банківського рахунку.
3.ВПРАВА «ХТО НАДІСЛАВ ТОБІ ЛИСТА?»
§
Чи
знайоме вам слово «Нік»? Відповіді. «Нік» – це вигадане ім’я, прізвисько, яке
вживають користувачі Інтернет-форумів, не називаючи своє справжнє ім’я.
§
Навіщо
потрібен Нік?
§
Що
може приховувати Нік?
Педагог роздає кожному учню стікери та
дає завдання учасникам вигадати собі прозвисько («нікнейми»), якими вони
користуються при спілкуванні в Інтернет-просторі або хотіли б використовувати,
та написати їх на стікерах.
Педагог збирає картки перемішує їх
роздає учням і просить кожного написати позитивне побажання або просто
комплімент на зворотній стороні стікеру. Кожен учень має написати побажання до
чужого нікнейму так, щоб власники нікнеймів не бачили, хто надає їм побажання.
Учасники зачитують побажання та називають нікнейм і намагаються вгадати, хто
надіслав їм це «повідомлення».
Учень 9. Грифери. Інтернет-шахраї, які заважають
учасникам он-лайн ігор спокійно грати.
Учень 10. Шантаж. Виманювання інформації про дитину та її
сім’ю з метою подальшого пограбування, шантажу. Це комп’ютерні програми, які
збирають інформацію без відома власника комп’ютера. Зібрана інформація може
містити:
§
список
рекламних сайтів, на які переходить користувач;
§
особисту
інформацію: ім’я, адресу та номер телефону;
§
перелік
файлів, які завантажує користувач на свій комп’ютер.
Учень 11. Фішинг – технологія Інтернет-шахрайства,
розроблена з метою крадіжки конфіденційної інформації. Різновидами її є
поштовий фішинг (отримання листа від «державної установи» або «банку» із
вимогою повідомити особисті дані) та он-лайн-фішинг (створення ідентичної
копії відомих сайтів Інтернет-магазинів з метою обманювання покупців).
Учень 12. Фармінг. Різновид шахрайства в Інтернеті,
коли оманливим шляхом користувач потрапляє на ідентичну копію відомих сайтів.
Потім відбувається зараження комп’ютера вірусами та шпигунським програмним
забезпеченням.
Учень 13. Он-лайн-хижаки «Хижаки» встановлюють контакт із
дітьми шляхом розмов у чат-кімнатах, обміну миттєвими повідомленнями,
електронною поштою.
Учень 14. Скімінг – це вид кіберзагроз, який не має
відношення до програм, чи Інтернету. Мова йде про крадіжку даних з кредитних
карт шляхом фізичного зняття інформації.
Учень 15. Недостовірна інформація. Проте часто користувачі не
замислюються над достовірністю отриманої інформації, не вміють аналізувати та
узагальнювати її.
4.ГРА «ХТО Я?»
Гравцям на спину прикріплюються надписи
зі словами Інтернет-термінів, тобто все, що пов’язано з Інтернетом: спам,
хакер, вірус, сайт, пошта, смайлик. Учасник ставить глядачам питання, на яке
вони повинні дати відповідь «так» або «ні». У кожного гравця є хвилина на те,
щоб за допомогою відповідей на запитання з’ясувати, що ж зображено на його
картці.
5.ГРА «ВІДТВОРИ
ЕМОЦІЮ СМАЙЛИКА»
Всі ви є активними користувачами
соціальних мереж. І, практично щодня, спілкуєтеся один з одним за допомогою
Інтернету. Віртуальне спілкування витісняє живе. Ви навчилися виражати свої
емоції в Інтернеті за допомогою смайликів. А зараз ми перевіримо чи так само
вправно ви можете виразити свої емоції і в реальному житті. (на екранні з’являються смайли учням потрібно відобразити ту емоцію
яку він показує)
6 .ПРАВИЛА
ІНТЕРНЕТ БЕЗПЕКИ «ТАК ЧИ НІ?»
1.
Поводьтеся
чемно і ніколи не ображайте інших!
2.
Зустрічайся із незнайомими он-лайн друзями
особисто!
3.
Користуйтеся
пошуковими системами для дітей.
4.
Уважно
поводьтеся з паролями: використовуйте складні паролі, не користуйтесь одним
паролем для всіх акаунтів, періодично змінюйте паролі.
5.
Уважно
відносьтесь до посилань в повідомленнях в соціальних мережах.
6.
Не встановлюйте антивірус одразу після
встановлення операційної системи і постійно його оновлюйте.
7.
При
проведенні будь-якої фінансової операції через Інтернет уважно дивіться на
протокол з’єднання.
8.
По можливості робіть он-лайн покупки в незнайомих і
маловідомих магазинах. При покупці не дивіться
на відгуки та рейтинг продавців.
9.
Періодично
робіть резервне копіювання важливої інформації.
10. Нікому і ніколи не повідомляйте
персональні дані.
11. Не перевіряйте Ваші мобільні пристрої на
предмет додаткових програм.
7.ПІДСУМОК.
¾
Що нового
дізналися?
¾
Яких правил
безпеки будете дотримуватися?

Немає коментарів:
Дописати коментар