неділя, 28 січня 2018 р.

Урок  № 38                                 Математика                              4 клас         
ТЕМА: Одиниці вимірювання часу. Розв ’язування задач на обчислення тривалості подій
МЕТА: систематизувати уявлення учнів про одиниці вимірювання часу; закріплювати вміння перетворювати більші одиниці вимірювання часу в менші і навпаки; формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження тривалості подій; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до використання часу.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці, карточки з тестами, казков двері в’язниці з замками, ілюстрації казкових героїв.
Тип уроку :поглиблення знань.
Хід уроку
I.    Організація класу.
1.Слухання казки.
Тік-так—годинник йде
І нас у казочку веде.
А зараз покладіть голівки на парту і уявіть собі, що ви потрапили в світ казки, яка допоможе нам сьогодні на уроці.
Вчитель:
Якось Чахлик Невмирущий вирішив перелічити всі свої скарби, але сам не зміг і ось, покликав Бабу Ягу і та не змогла, але допомогла викрасти принцесу Математики.
Чахлик Невмирущий сказав:
Слухай мене уважно, принцесо Математико. Привів я тебе сюди, щоб допомогла мені в цій нелегкій справі.
Принцеса Математика відповіла:
Ні, Кощій, не буду я тобі допомагати. Якби ти по доброму попросив, а ти силоміць примусив мене сюди прийти. Нічого в тебе не вийде!
Чахлик Невмирущий:
Тоді залишайся тут. Будеш моєю полонянкою.
І сидить принцеса Математики за дверима в’язниці з сімома замками.
Вчитель:
 Діти, а ви хочете допомогти принцесі?
Діти:
Так.
Вчитель: Для цього треба вирішити всі математичні завдання. А щоб в казці був добрий кінець, ми будемо працювати під девізом:
Вчитель:            Учні
Думати            -                  колективно!
Діяти                -                  оперативно!
Сперечатись -                     доказово!
Всі:
Це для нас обов’язково!
Вчитель:
Отже визволяти принцесу будуть два загони. Переможе та команда, яка більше відкриє замків. Команди, представтесь!                    
 2.Привітання команд.(1замок)
 Командир загону «Рахівничок»
Загін! Рівняйсь! Струнко!
Наш девіз: Вітає вас «Рахівничок»!
Нас не впіймати на гачок.
Командир загону «Лічбусик»:
Загін! Рівняйсь! Струнко!
Наш девіз: «Лічбусик» вирушить в дорогу,                 
Надасть принцесі допомогу.
А ще нам потрібне ключове слово. Готові отримати його?
3.Розгадування загадок (2замок)
«Лічбусику»:
Справно йде, хоч ніг немає,
«Цоки-цок»,— усім співає.                                                                                                                  І секунди і хвилини
Нам рахує він щодня.           (Годинник)
«Рахівничку»:
Росте дуб, у нього дванадцять сучків, сорок вісім гілок, на кожній гілці по 7 листків.
(Рік)
ІІ. Повідомлення теми і мети.
Розгадавши загадки, чи здогадались, яка тема уроку?
А з чим пов’язані одиниці вимірювання часу? (таблиця «Рух Землі навколо Сонця»)
Пригадайте, що ви знаєте про одиниці часу з уроків природознавства.
ІІІ. Поглиблення знань.
1. Каліграфічна хвилинка ( 3 замок)
Розмістити одиниці часу у порядку зростання. Лічбусикам і в порядку спадання Рахівничкам (біля найменувань крапка не ставиться)
2. Перетворення одиниць вимірювання. (4 замок.)
Часто маленька секунда грає велику роль.
ХВИЛИНКА-ЦІКАВИНКА
Секунда—визначає переможця-бігуна.
Хвилина—вирішує: запізнились ми на потяг прибули вчасно.
Година—одиниця робочого часу(урок+перерва)
Тест
¾   Хто виконає більше перетворень за 1хв пісочного годинника
2хв 10с
а)60с   б)130с    в)120с
4год 15с
д)255хв   е)240хв    є)260хв
3 доби
х)24год   ц)48год    ч)72год
180хв
а)3год   б)1год    в)4год                                                                                                                 300с
а)5хв   б)6хв    в)3хв
480с
а)8хв   б)48хв    в)80хв
366хв
а)36год   б)6год 6хв    в)3год 66хв
3.Фізкультхвилинка (під пісеньку баби Яги)
4. Задачі на час. ( 5 замок і 6 замки.)
На годиннику 13годин 15 хвилин. Обід принесуть через 50 хвилин. О котрій годині Принцеса обідатиме?
Чахлик Невмирущий народився у 1136 році.
5.Задачі-жарти. ( 7 замок.)
Лічбусику»:
Що буде з Бабою Ягою, коли їй мене 66 років?
(Піде 67 рік)
Рахівничку»:
Баба Яга і Кощій грали в шахи 40 хвилин. Скільки хвилин грав кожен з них?
(40 хвилин)
ІІІ. Підсумок.
Ось ми і перемогли Чахлика Невмирущого. Молодці. Ви всі вмієте користуватись годин­ником, відгадувати загадки і, негаючи часу, допомагали визволяти принцесу Математики. Принцеса дуже вам вдячна!
¾   Що найбільше сподобалось?
¾   Що дізналися нового?

За першими трьома буквами-відповідями в тестах складіть дітям поради: як ставитись до часу.

Б-бережіть

Д-діти

Ч-час

Домашнє завдання
Телеграма від Царівни Жаби:  
Дорогі діти!
Дозвольте звернутись до вас з проханням. Я, Царівна Жаба, прошу вас правильно і ретельно виконати домашнє завдання, щоб звільнити мене від чар Чахлика.
 З повагою до вас Царівна Жаба!


 С. 58, № 360,361

Створення ситуації успіху 
на уроках в початковій школі

За новим Державним стандартом ми особливу увагу надаємо формуванню компетентнісної особистості, яка володіє вмінням самостійно здобувати  знання. Мета вчителя: навчити дитину вчитися.  В початкових класах до цієї моделі ми приходимо після накопичення певних знань,вмінь, навичок в першому і другому класах, за допомогою різноманітних методів, способів,видів і форм роботи, що повинні забезпечити успіх в навчанні. Ситуація успіху— є штучно створені умови. Кожного уроку вчитель створює їх, але не завжди це забезпечує успіх. Поясненням можуть слугувати різні причини: індивідуальні особливості, психологічний стан, атмосфера в класі, рівень підготовки. Тому завдання вчителя враховувати особливості класного колективу, і будь-яку ситуацію майстерно перетворити на ситуацію успіху.                                                                                                                    Молодшим школярам важливо добре вчитися. Це забезпечує впевненість, піднімає самооцінку. Гуртом, як кажуть, і батька добре бити. На уроках мови, математики часто використовую роботу в групі. Завдання мають різнорівневий характер, складений за розділом, який вивчається. Діти повторюють матеріал, вчаться доводити свою думку, виправляти помилки. Я бачу задоволення від виконаної роботи в учня, який працював найкраще, від того, що він знає й уміє. Той, хто швидше працює на математиці, на дошці записує короткий запис до задачі, складає план для тих, хто потребує його або виконує завдання підвищеної складності,  чим мотивує свою діяльність, підкреслює свою значимість. Тому важливою ланкою є мотивація. В кожної дитини вона своя. Хтось вчиться для батьків, хтось за винагороду, а вчителю слід переконати, що навчання—особиста справа. Дитині треба показати, що успіхи будуть, якщо ти працюєш. Порівнюю результати роботи в різний період, показуючи рух вперед. Наприклад, «Твоє письмо набагато  краще», «Ти читаєш повільно, але дуже виразно, приємно слухати», «Ти цікаво розповідаєш казку», «В тебе умілі ручки,ця робота в тебе виходить найкраще». Деяким учням необхідна постійна підтримка. Інколи достатньо кивка голови,а інколи багаторазового повторення. Головне підтримувати емоційний контакт, який направлений на успіх, а не навпаки. Адже набагато краще бачити в дитині хороші якості,розвивати їх, ніж щоразу зосереджуватись на недоліках. Увагу дітей часто зосереджую на проблемних ситуаціях. Починаючи з назви теми уроку запитую: Чому має таку назву, з чим асоціюється, де зустрічалось раніше. Наприклад, «Корисні копалини», «Фразеологізми», «Синоніми», «Антоніми», «Задачі на зведення до одиниці». На уроках намагаюсь виконати якомога більше вправ різного типу. Вважаю, що в такий спосіб проблема розглядається з різних точок зору, основний матеріал постійно повторюється, діти вчаться швидко включатися в роботу. Та не слід забувати про «золоту середину», щоб власними діями не нашкодити, а сприяти розвитку особистості.

субота, 20 січня 2018 р.

Тема :НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЕКТ
«Таємниця Червоної планети»
Вчитель: Гайчева Лариса Анатоліївна, спеціаліст вищої категорії.
Мета: вчити учнів знаходити і систематизувати інформацію про планети, аналізувати і робити висновки; з'ясувати значення дослідження планет для людства; розвивати спостережливість, допитливість: виховувати інтерес до вивчення  навколишнього світу і відповідальність за свої вчинки.
Обладнання: ілюстрації, картки.
Хід уроку

І. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
¾      Що ви вже знаєте про планети?
розмір      маса        світло    життя         шлях
ІІ. Повідомлення теми і мети.
      Викресліть кожну другу букву. Прочитайте тему уроку.
ТСАДЄНМБНЖИПЦКЯ                ЧУЕТРЗВКОСНЛОЮЇ                  ПБЛУАЖНДЕЦТЗИ
Вправа «Мікрофон»
— Для чого людині знання про планети?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Робота в групах «З’єднай і отримай інформацію про Марс»
Марс—                                  
    це  четверта планета від Сонця і остання «земляна» (кам’яниста), на більш далеких орбітах планети газоподібні.                                                              
Червоним кольором Марс зобов’язаний             
 оксиду заліза (іржа), тобто металеві камені іржавіють.
 Атмосфера в основному складається            
 з вуглекислого газу, дуже розріджена. Тому вода не може існувати в рідкій формі, а в якості випарів або льоду.
У Марса колись було                                                                 
  магнітне поле. (Припускають, що величезні астероїди бомбили планету і магнітне поле зникло або це поле покривало лише половину планети і згодом ослабло і зникло. Але припускають, що ядро може містити частинки твердого заліза, а значить магнетизм може відновитися.)
2.Презентація робіт учнів
1.Чому у Марса два обличчя? Північна  півкуля гладка (можливо через воду) і низька , а південна половина—нерівна і вся порізана кратерами, на 4-8 км вища. Припускають, що дуже давно на поверхню Марса впало гігантське космічне тіло.
2.Яке джерело метану на Марсі?  Метан—це газ, що на Землі утворюється живими організмами, зокрема великою рогатою худобою, коли вона перетравлює їжу. Все ж існують способи утворення метану без живих організмів. Наприклад, вулканічна активність.
3.Чи є на Марсі рідка вода? Темні довгі лінії, які можемо бачити на поверхні Марса, натякають на те,що солоні потоки води можуть текти по ним кожну весну.
4. Чи були на Марсі океани? Є багато ознак, що на Марсі була вода. Дуже схоже, що тут були океани, долини, дельти річок, мінерали, які могли сформувати воду.
5. Чи є життя на Марсі? Поверхня Марса цілком підходить для появи живих організмів: відповідна температура, радіація, підвищена сухість. Якщо на планеті є вода, там неодмінно має бути життя.
6. Життя на Землю прийшло з Марса? Метеорити, виявлені в Антарктиді, прибули з Марса. Вони відкололись від Червоної планети під час зіткнень з космічними тілами. Ці метеорити мають структури, що нагадують структури,створені земними мікробами.
7.Чи можуть Земляни жити на Марсі? З 1969 р. думали над марсіанською станцією. Але Їжа, вода, кисень, гравітація стають перешкодами на цьому шляху.
IV.   Узагальнення і систематизація
Порівняльна характеристика.
Марс — Земля
Низький тиск( кисень перетворився б на бульбашки, що призведе до смерті)
Відсутній озоновий шар (смертельна доза радіації)
Легший за Землю (1/10)
Сезони вдвічі довші за земні (за 687 днів облетить Сонце)
Температура: -27,змінюється від 96 взимку  до 22 влітку.
V. Підсумок.
Що нового дізналися на уроці?

Що найбільше сподобалося?

середа, 17 січня 2018 р.

Самоосвітня діяльність вчителя і учня — запорука успішної роботи школи
                                         Вчитель: Гайчева Л.А., спеціаліст вищої категорії.

 «Учитися – це  все одно, що гребти проти течії, припинив гребти – і тебе відразу ж несе назад ». Тому вчителі навчаються все життя. Постійно займаються  самоосвітою.
В своїй педагогічній діяльності спираюсь перш за все на власний досвід, оцінюю свої можливості, планую і організовую власну діяльність. При цьому розширюю обсяг пізнавальної  інформації та джерел її отримання, використовую додаткову літературу. Щоб реалізувати задумане постійно звертаюсь до нових програмових вимог, критеріїв оцінювання, застосовую новітні технології, інтерактивні методи навчання, сучасні прийоми та засоби.
Як для вчителя, так і для учня важливо, щоб твоя діяльність приносила результат і формувалася потреба в саморозвитку. Тому планую роботу так, щоб здійснювався перехід від  репродуктивної до творчої діяльності, до самостійного творчого застосування отриманих знань, розв’язання нестандартних завдань. Для дітей цей перехід здійснюється від уроку до участі у позакласній роботі: конкурси, олімпіади, освітні платформи для дітей.
 Вміння критично оцінювати переваги і недоліки власної роботи стимулюють до самовдосконалення, до пошуку нових шляхів в розв’язанні проблемних питань.
 Самоосвіта як процес пізнання має за мету придбання нових наукових і методичних знань, практичних навичок. Тому я пройшла курси підвищення кваліфікації при Миколаївському інституті післядипломної педагогічної освіти, взяла участь у семінарі-практикумі за програмою «Вчимося жити разом», на основах здоров’я провела два тренінги із чотирьох запланованих, брала участь у вебінарах осінньої сесії школи інтерактивного навчання. Вивчаючи передовий досвід, переглядаю майстер-класи на освітніх сайтах, знайомлюся з матеріалами блогів, сайтів вчителів, читаю фахову літературу. Відповідно ділюся власними наробками, розміщеними на блозі, в «Методичному порталі».
Важливим мотивом для безперервної освіти вважаю не тільки робота з учнями, а й з батьками. Через різні форми роботи, даю змогу пізнати власну дитину,  зрозуміти і надати допомогу в разі потреби. При цьому я діагностую, вивчаю психологічні особливості учнів і батьків, добираю відповідний матеріал. А це також є шлях саморозвитку, самовдосконалення, самоосвіти.
Результатами моєї самоосвітньої діяльності в першу чергу є мої уроки, виховні заходи, доповіді та виступи, розробки дидактичного матеріалу, опубліковані матеріали. 

     Результатами дитячої самоосвітньої діяльності є рівень знань, результати конкурсів, створені власними руками вироби, публікації в газеті «Журавлик», презентація своєї роботи.
     Отже, працюючи над собою, самовдосконалюючись, ми зможемо побудувати нову українську школу.

вівторок, 16 січня 2018 р.

Конспект інтегрованого уроку з математики та образотворчого мистецтва у 4 класі


Вчитель: Гайчева Лариса Анатоліївна

Тема. Ознайомлення з поняттям «площа фігури», квадратний сантиметр. Знаходження значень виразів на сумісні дії. Задачі на спільну роботу.
 Створення «Новорічного панно (групова форма роботи)       

Ключові компетентності:

Математика:
  • веде усні обчислення;
  • порівнює предмети за площею способом накладання, «на око»;
  • обчислює вирази, які містять дію множення багатоцифрових чисел;
·       аналізує задачу;
·       пояснюює вибір дії, спираючись на ключові слова умови задачі;
·       знає елементи задачі;
·       коментує запис розв’язку задачі.

Образотворче мистецтво:                          
  • самоорганізується до навчальної діяльності;
  • дотримується норм мовленнєвої культури;
  •  вміє співпрацювати в групі;
  • вирізає по контуру;
  • правильно розміщує елементи на основі;
  • оцінює власну роботу і роботу однокласників у створеній композиції.  
Обладнання: геометричні фігури різні за площею, ксерокопія зимового пейзажу, білий папір А3- 2 штуки для основи, зразки новорічних панно.
Матеріали та інструменти:  блискітки, пайєтки,  картон, клей, ножиці.
Тип уроку: урок – інтеграція (математика, образотворче мистецтво). 
                                                                Хід уроку
І. Організація класу.
Новий рік, Новий рік
Знов ступає на поріг.
І ми його чекаємо
Святково клас прикрашаємо!
          А чим ми можемо прикрасити наш клас?
          Є ще один спосіб. Але для цього треба розкодувати слово. Розв'язавши усно задачі, отримаєте букву.
                                                 3 4 2 5 1
1. Найбільшу веселку можна спостерігати 3 год. Скільки це хвилин? (180 хв)                                    Буква «о»
2. Тигр важить 400 кг. Скільки це центнерів? (4 ц)                                                                                 Буква «ен»
3.Найбільша відстань, на яку можуть піднятися птахи, 8200 м. Скільки це кілометрів? (8 км 200 м)                                                                                                                                                     Буква «пе»
4.Маля кита має довжину 7 м. Скільки це сантиметрів? (700 см) Його вага 2 т. Скільки це кілограмів? (2000 кг)  Буква «а»
5.За один день кит випиває 600 л води. Скільки літрів води він вип’є за 100 днів?           (60 000 л) Буква «ен»
Прочитайте в словнику визначення слова «панно» і виділіть ключові слова, що характеризують це поняття.
 Панно – це декоративний виріб, призначений для прикрашання простору стіни.
 Композиція означає – з’єднання різних частин в єдине ціле. В композиції все важливо – предмет, їх зорова «вага», розміщення на площині, виразність силуетів, ритмічне чергування ліній, плям, колір, формат, розмір виробу.
ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
— Сьогоднішній урок інтегрований. Це означає, що для створення Новорічного панно необхідні знання з математики з теми «Площа фігури».
ІІІ. Вивчення нового.

1.     Порівняння площ фігур. «Мозковий штурм»
   Що може означати слово «площа»?
    А тепер візьміть геометричні фігури і обведіть у зошиті. Яка фігура зайняла більше місця у зошиті?
   Накладіть фігури одна на одну і зробіть висновок: яка фігура більша за площею, яку займає?
2.     Вимірювання площі фігур.
Для вимірювання площі потрібна одиниця вимірювання. Прийнято міряти квадратом. Який квадрат виберемо: зі стороною 1мм,1 см, 1дм, 1м, 1км.
¾    Прикладіть палетку з квадратними сантиметрами і порахуйте кількість, що займає фігура.
Запишемо за зразком: S = 4см2,  S = 6 см2.
3.     Первинне закріплення.
Завдання 578 (с.95)
¾    Як можна швидко порахувати квадратні сантиметри?
4.     Практична робота.
¾   Щоб створити новорічну композицію, треба вміти раціонально використовувати папір, правильно розмістити елементи, а це означає вдало використати площу основи і її елементів:
- вирізаємо елементи , дотримуючись техніки безпеки;
- обводимо на картоні, вирізаємо, склеюємо;
- розміщуємо на основі.
5.     Фізкультхвилинка під новорічну пісню.
ІV. Розвиток математичних знань.
1.Робота над задачею.
¾   Щоб прикрасити панно сніжком, треба розв’язати задачу.
         Завдання 580 (с. 95)
-Аналіз
-Короткий запис
-План розв’язування
      Скільки сторінок тексту набирає перший оператор за 1 день?
      Скільки сторінок тексту набирає другий оператор за 1 день?
      Скільки сторінок тексту набирають обидва оператори за 1 день?
      За скільки днів обидва оператори наберуть 90 сторінок?
      Розв’язання
     100 : 5 = 20 (с.) — перший оператор за 1 день,
     100: 4 = 25 (с.) — другий оператор за 1 день.
 20+ 25 = 45 (с.) — разом два оператори за 1 день»
     90 : 45 = 2 (дн.) — надрукують 90 сторінок.
    Відповідь: за 2 дні два оператори разом надрукують 90 сторінок (хто закінчив, той  прикрашає панно блискітками)
2.Самостійна робота.
¾   Кожен правильно розв’язаний приклад це слово. Зі слів зможете скласти побажання.
Завдання 579
І варіант — 1-й рядок;
ІІ варіант — 2-й рядок,
  Взаємоперевірка самостійної роботи
І варіант
6700 • 6 = 40 200 — роком!
8       • 83 201 = 665 608 — З
  1705 • 8 + 28 786 = 136 040 + 28 786 = 164 826 — Новим
ІІ варіант
270 000 • 3 = 810 000 — свят!
5 • 3020=15100 — Бажаємо
4207 • 6 - 3019 • 2 = 25 242 - 6038 = 19 204— веселих
V. Підсумок. Рефлексія.
   Що нового дізналися на уроці?
   Яке завдання було найцікавішим?
V. Підсумок. Рефлексія.
  Що нового дізналися на уроці?
   Яке завдання було найцікавішим?